Astrofotografia

jowisz duzy   slonce1

Dział ten poświęcony jest głównie podstawowym zagadnieniom technicznym które związane są z astrofotografią, a szczególnie technicznymi sprawami połączenia aparatu lustrzanki z teleskopem, ustawieniach w aparacie, fotografowaniem słońca.

Istnieją dwa sposoby fotografowania  i połączenia aparatu lustrzanki z teleskopem.

1. Fotografowanie poprzez projekcję okularową – umożliwia zmianę powiększenia zgodnie z zastosowanym okularem (okulary w zależności od posiadanej złączki okularowej), wadą jest gorsza jakość niż przy fotografowania w ognisku.
2. Fotografowanie w ognisku teleskopu – uzyskuje się najwyższą jakość fotografii, wadą jest brak możliwości zmiany powiększenia poza ewentualnie zastosowaniem telekonwentera, który jednak obniża jakość zdjęć.

Ad.1. Fotografowanie poprzez projekcje okularową
Do połączenia lustrzanki z teleskopem potrzebna będzie nam złączka projekcyjna np. typu TPL 1,25”/T2 (M42x0,75),
oraz tzw. adapter T2.

projekcyjna przykładowa złączka projekcyjna

T2 adapter T2

Adapter T2 pozwala na połączenie różnego rodzaju obiektywów i urządzeń z mocowaniem T-mount do korpusów aparatów różnych producentów (dla każdej marki produkowany jest T2 z odpowiednim bagnetem lub gwintem).

Połączenie aparatu-teleskop polega na zainstalowaniu okularu teleskopu w złączce projekcyjnej, połączenie złączki projekcyjnej z aparatem fotograficznym poprzez adapter T2. Pamiętać musimy, że adapter T2 musi być dobrany do naszego aparatu. Następnie taki zestaw umieszczamy w miejscu mocowania okularu w teleskopie. Teraz możemy obserwować obraz poprzez celownik aparatu, lub jeżeli aparat posiada funkcję Live-View na ekranie aparatu, oraz po połączeniu z komputerem na ekranie monitora.

Ad.2. Fotografowanie w ognisku teleskopu
Do takiego połączenia potrzebny nam jest adapter bagnetowy dostosowany do bagnetu naszego aparatu

bagnetowa

oraz adapter do fotografii w ognisku z gwintem M42.

Adapter M-42

przydatny może być również telekonwenter fotograficzny, który umożliwi nam zwiększeni powiększenia.

konwenter   przykładowy konwerter

Adapter bagnetowy umożliwia połączenie obiektywów z gwintem M42 z aparatami bagnetowymi różnych producentów (dla każdej marki produkowany jest adapter z odpowiednim bagnetem ).

Połączenie aparatu-teleskop polega na połączeniu adaptera do fotografii w ognisku z gwintem M42 z adapterem bagnetowym, a następnie połączenie z aparatem fotograficznym. Taki zestaw umieszczamy w miejscu mocowania okularu w teleskopie. Teraz możemy obserwować obraz poprzez celownik aparatu, lub jeżeli aparat posiada funkcję Live-View na ekranie aparatu, oraz po połączeniu z komputerem na ekranie monitora.

Do połączenia aparatu możemy również wykorzystać adapter T2 i część adaptera projekcyjnego (adapter jest rozkręcany), jednak przy taki połączeniu nie ma możliwości wstawienia telekonwertera, a co za tym idzie zmiany powiększenia.

ogniskowy1  adapter T2 i część złączki projekcyjnej

ogniskowy2  połączone złączki do zdjęć w ognisku teleskopu

Jeżeli połączyliśmy już aparat z teleskopem, powinniśmy zaopatrzyć się jeszcze w niezbędne akcesoria:

Takim niezbędnym akcesorium jest pilot zdalnego wyzwalania lub wężyk spustowy. Bez tego w zasadzie nie zrobimy nieporuszonego zdjęcia.

Jeżeli posiadamy lustrzankę z podglądem Live-View, to przy fotografowaniu przydatny jest tzw. View Finder, czyli osłona ekranu LCD z wizjerem powiększającym.

Przykładowy View Finder.

view finder

 

c.dn.

Możliwość komentowania została wyłączona.